Zachęcamy do zapoznania się z raportem z badań przeprowadzonych wśród pracowników i pracowniczek na stanowiskach naukowych, dydaktycznych i naukowodydaktycznych zatrudnionych na Wydziale Matematyki i Informatyki oraz Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu. Zadania badawcze zrealizowano w ramach polskoukraińskiego projektu When Science is a Woman. Factors Determining Women’s Scientific Careers in Poland (AMU) and Ukraine (CHNU) finansowanego przez La Fondation Paris-Dauphine.
Cel wyznaczony w projekcie dotyczył eksploracji obszarów pracy i życia rodzinnego osób uczestniczących w badaniu, które w istotny statystycznie sposób różnicują sytuację zawodową kobiet i mężczyzn. Postawione pytanie problemowe dotyczy tego, w jakich obszarach sytuacji zawodowej można zaobserwować pojawianie się społecznych nierówności oraz z czego owe nierówności wynikają.
Główna hipoteza sprowadza się do zdania: Sytuacja zawodowa kobiet pracujących na stanowiskach naukowych w badanych wydziałach różni się od sytuacji mężczyzn. Różnica ta wynika ze społecznie i kulturowo ukształtowanych oraz sankcjonowanych wzorów awansu społecznego odmiennego w obu kategoriach płci przy zachowaniu równości w zakresie kryteriów formalno-prawnych.
Przeprowadzone analizy miały na celu ustalenie obszarów, w których owe nierówności występują. Kryterium ich empirycznej weryfikacji to wynik analizy statystycznej porównań zmiennych opisujących sytuację zawodową i społeczną w grupie kobiet oraz mężczyzn zatrudnionych w obu wydziałach.
Ze strony UAM badania prowadził zespół pod kierownictwem prof. Grażyny Gajewskiej. Skład zespołu: dr hab. Iwona Chmura-Rutkowska, prof. Edyta Głowacka-Sobiech, dr Maciej Kokociński i mgr Katarzyna Wala. Partnerem UAM jest Czerniowiecki Uniwersytet Narodowy im. Jurija Fedkowycza na Ukrainie. Badania na obu uczelniach prowadzone były równocześnie.