Pierwsze Uczone Uniwersytetu Poznańskiego

Mądrość, odwaga i entuzjazm.
Pierwsze uczone Uniwersytetu Poznańskiego (1919-1939)

 

Okres międzywojenny to czas, gdy pracę naukową i dydaktyczną na polskich uczelniach podejmowała pierwsza generacja absolwentek studiów wyższych. W biografiach naukowczyń współtworzących Uniwersytet Poznański, znajdziemy wiele wspólnych wątków, wynikających ze zmian społeczno-kulturowych przełomu XIX i XX wieku oraz przyspieszającej emancypacji kobiet. Prawa wyborcze umożliwiły Polkom wkroczenie w wiele obszarów życia społecznego, które dotąd zarezerwowane były niemal wyłącznie dla mężczyzn. Również drzwi uczelni wyższych – nie bez oporu części męskiego środowiska naukowego i opinii publicznej – zaczęły otwierać się dla kobiet coraz szerzej. Pierwsze absolwentki najlepszych europejskich uniwersytetów, poliglotki, patriotki, społeczniczki, bohaterki swoich czasów, pionierki wierzące w emancypacyjną moc nauki i rozumu – przetarły szlak kolejnym pokoleniom kobiet w nauce. Dlaczego tak niewiele o nich wiemy?

Pierwsze uczone | biografie:

 

Wystawa „Mądrość, odwaga i entuzjazm. Pierwsze Uczone Uniwersytetu Poznańskiego (1919-1939)”

Wystawa jest efektem badań prowadzonych w ramach projektu p.t. MĄDROŚĆ, ODWAGA I ENTUZJAZM PIERWSZE UCZONE UNIWERSYTETU POZNAŃSKIEGO (1919-1939), realizowanego przez dr Iwonę Chmurę-Rutkowską i dr hab. Edytę Głowacką-Sobiech, prof. UAM we współpracy z Kołem Naukowym Edukacji Równościowej „Emancypacja” działającym na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorką strony wizualnej i artystycznej projektu jest Anna Krenz.

Wystawa była prezentowana:

  • Wernisaż wystawy odbędył się podczas Ogólnopolska konferencja naukowa „Samodzielność i wspólnota” W stulecie wywalczenia praw wyborczych Polek” zorganizowanej przez Zakład Kultury Współczesnej i Multimediów Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie (15.10.2018)
  • Collegium Historicum Novum na Morasku, Poznań (do 4.1.2019)
  • Collegium Maius na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej ul. Fredry 10, Poznań (9-18.1.2019)